logo

Kredyt hipoteczny – zagrożenia i szanse

logo

Własne mieszkanie na kredyt - symboliczne kluczeWłasne mieszkanie od dziesięcioleci stanowi jedno z większych marzeń każdego młodego człowieka wkraczającego w dorosłe życie. Niezależnie czy zakład on rodzinę czy pozostaje singlem w większości wypadków chce się uniezależnić i zamieszkać pod własnym dachem.

Istnieje wiele możliwości pozyskania własnego mieszkania lub budowy czy zakupu domu, jednak niezmiennym pozostaje fakt iż jest to bardzo droga impreza, zwłaszcza dla młodego człowieka który zaczyna życie zawodowe, życie rodzinne które dodatkowo generuje całą masę potrzeb finansowych, do tego często chce się rozwijać, dokształcać itp.

W takiej sytuacji większość młodych ludzi dochodzi do wniosku że jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje tani kredyt hipoteczny. Dzięki temu narzędziu finansowemu może on zamieszkać w swoim M, a spłatę odłożyć w czasie ustawiając sobie raty miesięczne na kilkadziesiąt lat, co po pewnym czasie niestety przestaje być ratą a zaczyna być kulą u nogi.

Tani kredyt hipotecznyTakie są jednak brutalne uwarunkowania i czy się to komuś podoba czy nie musi dokonać wyboru. Bierzemy kredyt i mieszkamy na swoim, albo ciułamy pieniądze, oszczędzamy i kiedy nazbieramy odpowiednią sumę kupimy sobie mieszkanie… niestety będziemy mieć wtedy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat więcej, najlepsze lata życia uciekną, dzieci dorosną i ogródek z miejscem do gry w piłkę czy do zabawy w piaskownicy już nie będzie potrzebne.

Dlatego kredyt hipoteczny warto potraktować jako dobre narzędzie do spełnienia marzenia o swoim M. Pierwszy problem jaki możemy spotkać na drodze do pozyskania kredytu to brak zdolności kredytowej. Jeszcze kilka miesięcy temu ten problem bardzo łatwo można było obejść. Po prostu w przypadku braku zdolności kredytowej podpisywało się umowę kredytową na dłuższy okres. Efektem tego dzisiaj niektóre młode rodziny są zadłużone na 35 a nawet 40 lat, czyli praktycznie do emerytury, chociaż ta sukcesywnie się oddala…

Brak zdolności kredytowej to jednak nie jedyny problem młodego człowieka starającego się o mieszkaniowy kredyt hipoteczny. Każdy w Brak zdolności kredytowej - jak ją obliczyćmłodości popełnia błędy i może się zdarzyć że przy staraniu się o kredyt na mieszkanie wyjdzie na jaw, że kiedyś nie spłaciliśmy jakiejś raty na przykład kredytu gotówkowego w terminie lub nie uregulowaliśmy należności z tytułu zadłużenia karty kredytowej. Wówczas nasze dane mogły zostać wpisane do rejestru BIK i lista dłużników BIK obecnie zawiera namiar na nas. Wtedy robi się problem ponieważ taka sytuacja może skutecznie ograniczyć naszą swobodę na rynku kredytowym.

Jeżeli uda się już zaciągnąć kredyt hipoteczny, kupić mieszkanie i przez kilka lat nacieszyć swoimi czterema kątami, to na pewno prędzej czy później kredyt zacznie nam ciążyć i zaczniemy się zastanawiać jak się o pozbyć. Skuteczne sposoby na wyjście z długów istnieją ale nie są łatwe do wdrożenia. Zazwyczaj wymagają systematyczności i żelaznej dyscypliny. Ale to już osobny temat na zupełnie inną i dość długą dyskusję.

Bardzo często osoby które zaciągnęły kredyt hipoteczny, w międzyczasie zaciągają kolejne zobowiązania i zamiast myśleć jak pozbyć się długu, raczej starają się zdobyć tak zwany kredyt konsolidacyjny który pozwoli ograniczyć miesięczne zobowiązania ale z drugiej strony taki kredyt znowu wydłuża okres spłaty i tutaj kółko się zamyka, na horyzoncie pojawia się realne zagrożenie wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Wniosek z tego taki, że kredyt to droga zabawka i tylko dla osób zdyscyplinowanych. Kredyty na mieszkanie zabezpieczone są hipoteką czyli w razie problemów ze spłatą rat miesięcznych może pojawić się widmo utraty mieszkania na rzecz banku. Trzeba to mieć na uwadze.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka