logo

Aranżujemy niebieskie wnętrza

logo

Kolor nieba i morza…

wnętrzne na niebieskoKolor niebieski jest barwą natury, przywodzącą na myśl przestworza oceanu i niebiańskie krajobrazy. Mianem niebieskiego określa się różnorodną gamę odcieni. Choć podobne do siebie, mają różny wpływ na samopoczucie domowników. Przed rozpoczęciem aranżacji wnętrz meblami w ukochanym kolorze nieba, warto przyjrzeć się bliżej osobliwej barwie. Znaczenie koloru zmieniało się w ciągu stuleci.

 

biala kanapaNiebieski był postrzegany w różny sposób w poszczególnych kręgach cywilizacyjnych. Starożytni Grecy utożsamiali go z niebem i siedzibą bogów. Egipcjanie zaś uznawali go za barwę nieśmiertelności i prawdy. W kręgu judaistycznym niebieski oznaczał związek z Bogiem. Barwa przywodziła na myśl chłód, metafizyczność i fantastykę. W związku z tym, że utożsamiano go z bogami, stał się symbolem opieki i ochrony. W niektórych jednak kręgach kulturowych miał raczej negatywne znaczenie. Uważano go za symbol chorób i złych wróżb.

Dla współczesnego społeczeństwa XXI wieku kolor o którym mowa stał się symbolem sfery duchowej i bogatego wnętrza duszy. Niebieska barwa jest nieodłącznie związana z pięknem natury. Żaden kolor nie występuje w przyrodzie w tak wielu odcieniach. Zyskał ogromne uznanie wśród dekoratorów i projektantów wnętrz. Za jego pomocą można wprowadzić do wnętrza swobodę i spokój, czystość i świeżość. Niebieskie aranżacje sprzyjają snuciu refleksji i są źródłem inspiracji. Zaletą barwy jest możliwość łączenia z wieloma innymi kolorami. Uniwersalność dotyczy także sposobu i miejsca zastosowania. Barwa o której mowa świetnie sprawdza się w każdym wnętrzu, nie tylko w łazience i w kuchni. Poleca się ją do sypialni i salonu, czy dziecięcego pokoju. Zapewnia harmonię i przestronność umożliwiając odpoczynek.

Może być dominujący, albo stanowić dopełnienie innego koloru.

meble kare design w kolorze niebieskimDo najczęściej wybieranych należy błękit nieba, akwamaryna i turkus, indygo i ultramaryna. Każdy z odcieni ma inne zastosowanie. Błękit nieba rozjaśni pomieszczenie, dlatego poleca się go do mało przestronnych wnętrz. Można go wykorzystać w każdym stylu dekoratorskim i łączyć z różnymi kolorami. Akwamaryna i turkusowy odcień bardzo dobrze prezentują się z paletą zieleni.

Nieco bardziej odważne połączenia to zestawienie wspomnianych barw z oranżem, czerwienią, żółcią lub fioletem. Jest to propozycja dla osób pragnących wesołych i nowoczesnych wnętrz. Turkus wprowadza pogodny nastrój i świeżość. Świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami, np. z drewnem, wikliną, lnem. Indygo i ultramaryna są wykorzystywane do tworzenia szykownych wnętrz. Najlepiej prezentują się w salonie i jadalni. Warto wybrać kilka barw, które zostaną wykorzystane w wystroju pomieszczenia, a spośród nich dominującą. W przypadku wnętrz w stylu skandynawskim, niebieski może być jedynie dopełnieniem.

Turkusowe dodatki, świetny pomysł na świeżość

meble salon dodatki turkusoweWystarczy wybrać kilka dodatków w tym kolorze, na przykład lampę, albo wazony. We wnętrzach urządzonych zgodnie z regułami stylu śródziemnomorskiego, niebieski jest zwykle dominującą barwą. Zestawienie kanapy lub innego mebla z kilkoma dodatkami w podobnym odcieniu oraz bielą jest sprawdzonym sposobem na stworzenie greckiej aury. Warto kierować się przedstawionymi zasadami łączenia niebieskiego. Zapewne nie każdemu przypadną one do gustu, ale z pewnością okażą się pomocne.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka