logo

Gra świateł we wnętrzach

logo

Lampa klasyczna…

Oświetlenie jest bardzo istotnym, jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Pozwala stworzyć odpowiedni nastrój. Decyduje o komforcie pracy. Lampy mogą być także stylowym dopełnieniem i podkreśleniem charakteru aranżacji. Najbardziej designerskie lampy to te, które w największym stopniu oddają cechy konkretnego stylu, stając się jego kwintesencją.

Odpowiednio dobrana lampa wraz z innym detalem charakterystycznym dla danego stylu aranżacij wnętrz, może wystarczyć do tego, aby nadać wnętrzu odpowiedni charakter.

… czy zjawiskowy obiekt oświetleniowy?

Styl retro, barokowy glamour i nowoczesny design są sposobami urządzania mieszkania wymagającymi dużego smaku ale i konsekwencji w doborze dodatków. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się różnorodnością i wielością detali, zaś ostatni – mnogością form. Osoba urządzająca wnętrze powinna zdecydować się na jeden mocny akcent, który będzie prawdziwą ozdobą na stonowanym tle. Lampa sprawdza się w tej roli doskonale. Aby zaakcentować obecność jednego ze stylów, warto wybrać konkretny wzór lub formę, która zaznaczy swą obecność w małym mieszkaniu. Duży dom urządzony w zbyt jednolity sposób może wyglądać monotonnie i nudno. Osoby mające większy metraż do zagospodarowania powinny pozwolić sobie na większą swobodę.

Trudny wybór

Wybierając lampę z myślą o nadaniu charakteru wnętrzom, należy pamiętać o jej podstawowej funkcji – oświetleniu mieszkania. Ów detal powinien być dostosowany do konkretnego pomieszczenia. Wystarczy wyobrazić sobie duży abażur w niewielkim pokoju, albo ogromny żyrandol w niskim pomieszczeniu, aby zrozumieć dlaczego jest to tak istotne. W przypadku niskich mieszkań poleca się płaskie plafony umieszczane przy suficie. Reprezentują przede wszystkim nowoczesny design. Żyrandole sprawdzają się doskonale w wysokich pomieszczeniach. Przy wyborze lampy, należy zwrócić uwagę na kierunek światła. Jeżeli światło jest skierowane na boki, rozproszy się po ścianach, co w efekcie spowoduje nierównomierne ale często ciekawe oświetlenie pomieszczenia. Lampy, których światło jest skierowane ku górze, zapewnią wprawdzie równomierne oświetlenie całego pokoju ale dają często światło nieprzytulne. Niektóre żyrandole i plafoniery posiadają ruchome oprawy żarówek, co daje możliwość zmiany kierunku strumienia światła. O kierunku światła oraz intensywności informuje klasa oświetleniowa oprawy. Bezpośrednie oświetlenie przestrzeni, w której się pracuje jest możliwe dzięki oprawom klasy I i II. Oprawa klasy III zapewnia mieszane światło.

Dobry materiał na lampę

Materiał, z którego jest wykonana lampa, jest ważny nie tylko z punktu widzenia aranżacji. Ma istotny wpływ na długość użytkowania. Lampy retro są najczęściej wykonywane z mosiądzu, tkaniny i szkła, podobnie jak te, które zostały zaprojektowane w stylu glamour. Lampy reprezentujące nowoczesny design wykonuje się natomiast nie tylko ze szkła, stali czy chromu, ale również z innych nietypowych materiałów jak różnych tworzyw tkanin czy papieru. Wybór rodzajów i sposobów oświetlenia kare design jest bardzo szeroki, dlatego można wybrać lampę, która oświetlając wnętrze, będzie podkreślała styl, w jakim je urządzono.

 

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/gfuFmz56vMo” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka