logo

Pomysły na okienne aranżacje

logo

Niepowtarzalny charakter oraz niesamowite piękno wnętrzu mogą nadać okienne dekoracje. Planując więc wystrój nawet najbardziej przestronnego oraz nowoczesnego apartamentu, warto zwrócić uwagę właśnie na okno. Odpowiednio dobrane firany oraz zasłony mogą pomóc bowiem stworzyć nie tylko przytulne wnętrze, ale jednocześnie wprowadzić do niego odrobinę magii i luksusu. Może być wiele przestrzeni i brak dodatkowych, zbędnych ozdób. Może pojawić się jednak zdecydowana kolorystyka i ciekawe wzornictwo. Sam zadecyduj, w jakim stylu i charakterze urządzisz swoją własną okienną aranżację.

Proste linie i ciepłe kolory

Urządzając dekorację okienną na pewno warto wcześniej zastanowić się, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się najlepiej. To pozwoli nam dobrać odpowiednie firany bądź rolety, w zależności od tego, na jakie rozwiązania postawimy. W każdym razie nasze wnętrze ma być przede wszystkim oazą harmonii oraz relaksu, a samo okno na świat jest zawsze dość znaczącym elementem każdego domu i mieszkania.

Piękne firany

W przestronnych pomieszczeniach świetnie mogą się sprawdzić przede wszystkim firany nowoczesne. Są one najczęściej proste, cechują się oszczędnymi formami i delikatnymi zdobieniami. Warto postawić na takie firany, zwłaszcza, jeśli twoje wnętrze zostało urządzone w nowoczesnym stylu. Udekorowane firanami okno będzie nie tylko wprowadzało ład i harmonię, ale będzie jednocześnie doskonałym dopełnieniem całej estetycznej spójności. Materiały, z którego wykonywane są firany nowoczesne są najczęściej tkaninami lekkimi, w ten sposób będą również pięknie wzmacniały wrażenie przestronności wnętrza.

A może rolety?

W nowoczesnych wnętrzach często warto postawić również na rolety rzymskie, zwłaszcza, że w sprzedaży znajdziemy obecnie bardzo szeroki asortyment tego rodzaju produktów. Możemy zatem zdecydować się na przykład na pięknie prezentującą się roletę podwiązywaną, a możemy również udekorować nasze okno roletami półprzepuszczalnymi czy podgumowanymi. Rolety, co również jest ważne, można samodzielnie przyozdabiać oraz wykańczać, w ten sposób tworząc naprawdę ciekawe aranżacje, różnorodne oraz dopasowane do charakteru wnętrza.

Rolety z tkanin w każdym razie są świetnym sposobem na udekorowanie okna, zwłaszcza, że potrafią one doskonale się komponować z innymi elementami dekoracji. Przy odrobinie gustu oraz zmysłu artystycznego można stworzyć naprawdę wyjątkowo nieszablonową aranżację, która będzie dodawać całemu wnętrzu niesamowitej energii, a jednocześnie będzie z nim doskonale harmonizować. Rolety będą z całą pewnością idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie nowoczesność, które nie lubią zbędnych detali oraz zbyt wystawnych dekoracji. Rolety pozwalają stworzyć przestronne i wygodne wnętrze, zwłaszcza, że mogą być przez zdecydowaną większość dnia odsłonięte. Wieczorami natomiast zapewniają domownikom poczucie intymności, tworząc delikatną osłonę przed nocą.

Zasłony w nowoczesnym stylu

Dla okien o dużych wymiarach polecane są różnego rodzaju zasłony, które pozwalają również na stworzenie ciekawych oraz niebanalnych dekoracji okiennych. Wśród zasłon szczególną popularnością cieszą się obecnie przede wszystkim nowoczesne zasłony panelowe, które mogą pełnić różne funkcje. Świetnie się sprawdzą zatem zarówno w roli zwykłych zasłon do okna, jak i do stworzenia dekoracyjnej ściany, która będzie oddzielała nas od świata zewnętrznego, wprowadzając nastrój intymności. Zasłony panelowe są produkowane z podobnych materiałów do rolet, więc gwarantują wprowadzenie poczucia ładu oraz harmonii, zapewniając przy tym doskonałe walory estetyczne.

W sprzedaży oczywiście możemy się zetknąć również z różnego rodzaju innymi zasłonami. Wśród nich znajdziemy więc także zasłony podwójne czy zaciemniające, które być także staną się przedmiotem naszych zainteresowań. Warto także zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są produkowane nowoczesne zasłony. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym świetnie będą pasować na przykład zasłony ręcznie upinane. We wnętrzach nieco bardziej nowoczesnych możemy już postawić na nieco odważniejsze zasłony, na których znajdą się geometryczne wzory czy inne zdobienia. Warto kierować się przede wszystkim zasadą, iż zarówno zasłony, jak i firany, powinny być dobierane do wystroju pomieszczenia, wówczas będą się z nim doskonale komponowały. Tym samym unikniemy poczucia nieładu oraz ciężkości, a wprowadzimy do naszych mieszkań odrobinę przytulności, ciepła oraz harmonii.

Najciekawsze dodatkowe dekoracje

Miłośnikom zdobień warto podsunąć kilka ciekawych pomysłów z wykorzystaniem tak zwanych dodatkowych dekoracji. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi lambrekiny, różnego rodzaju podpięcia oraz zasłony a la makaron.

Lambrekiny to bardzo ciekawy sposób dekorowania samej góry okna. Być może nawet niewiele osób zdaje sobie sprawę, że artystycznie udekorowana góra okna przy pomocy tkaniny, jest właśnie zasługą lambrekinów. Lambrekiny świetnie sprawdzają się przede wszystkim przy dekoracji okien, w których chcemy ukryć poszczególne elementy, na przykład karnisze, które nie zawsze prezentują się do końca pięknie i estetycznie. Za pomocą lambrekinów, co ciekawe, można dowolnie zmieniać optyczny kształt okna – możemy je zatem w ten sposób nieco skrócić bądź wydłużyć. Można również naszemu oknu nadać opływowy, oryginalny kształt.

Kuchnia z zasłonami na oknie

Podpięcie

Drugim ciekawym dodatkiem aranżacji okiennej może być również podpięcie. Wśród tego rodzaju dodatków możemy wyróżnić między innymi koraliki, opaski, klamry czy nawet szarfy ozdobne. Celem takich dodatków jest przede wszystkim podtrzymywanie zasłony bądź firany w odpowiednim miejscu. Może nas zainteresują również podpięcia geometryczne, w postaci kół bądź kwadratów, wykonanych z drewna bądź z tworzyw sztucznych. Takie dodatki również w interesujący sposób mogą podkreślić niebanalność naszej aranżacji okiennej.

Zasłona a la makaron

Trzecim ciekawym urozmaiceniem dla dekoracji okiennej może być zasłona a la makaron. Takie zasłony cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, bowiem wprowadzają do wnętrza niezwykły klimat. Wpasowują się w zasadzie idealnie do każdego rodzaju wnętrz, zarówno do tych urządzonych w stylu klasycznym, jak i w nieco bardziej nowoczesnym charakterze. Takie zasłony, wykonane z drobnych koralików, są świetną propozycją głównie dla miłośników minimalizmu oraz prostoty wystroju. Zasłony a la makaron co prawda nie przesłaniają, ale również i nie zasłaniają. Mają ciekawe walory estetyczne, więc będą się prezentować w naszych wnętrzach naprawdę pięknie.

Dla tych, którzy mają przed sobą urządzanie okiennej dekoracji, warto podsunąć jeszcze jedną cenną wskazówkę. Najlepszą aranżacją okienną będzie przede wszystkim taka, która będzie stanowić połączenie estetycznego, oryginalnego wyglądu z funkcjonalnością. Dobrze więc przemyślmy wybór poszczególnych materiałów, firan i zasłon, gdyż odpowiednio dobrane pomogą nam stworzyć naprawdę piękny widok. Wciąż jednak za najbardziej popularną dekorację uznaje się zasłony oraz firany, zwłaszcza, że produkowane są one obecnie w coraz to różnorodniejszych fasonach oraz kolorach.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka