logo
Przeglądasz kategorię: Ekologia, Ochrona środowiska, Przyroda

Ekologia, Ochrona środowiska, Przyroda

Pojemniki na śmieciPrzyroda, ekologia, ochrona środowiska to tematy, o których coraz częściej się mówi i pisze. Powodem jest m.in. dewastacja przyrody i to na całym świecie. Głównym sprawcą jest dynamiczny rozwój cywilizacyjny. Wiele wynalazków praktycznych dla człowieka okazało się poważnymi niewypałami w sensie dewastacji środowiska.

Samochody produkujące tony spalin, fabryki wyrabiające przeróżne towary, które emitują ogromne ilości pyłów, przeróżne urządzenia elektromagnetyczne (w tym telefony komórkowe), które emitują coraz gęstszy smog elektromagnetyczny - to tylko niektóre zagrożenia ekologiczne.

Jak powszechnie wiadomo, człowiek jest jednym z łańcuchów ekosystemu i bez pozostałych nie może żyć. Są nam np. niezbędne lasy do produkcji tlenu, którym oddychamy, oraz do pochłaniania dwutlenku węgla, który w nadmiarze jest dla nas zabójczy. Ptaki, ssaki, gady, płazy są łańcuchem pokarmowym dla przeróżnych stworzeń, który człowiek przez rozmaite działania poważnie zakłóca. Wytrzebienie np. drapieżników na danym obszarze spowodowało nadmierny przyrost zwierząt roślinożernych, które niszczą okoliczną roślinność. To był przykład jeden z wielu naruszania równowagi ekologicznej przez człowieka.

Jednym z poważniejszych problemów w dzisiejszych czasach są kurczące się zasoby miejsca na Ziemi. Wiadomo, że liczba ludności wzrasta, pewne obszary, jak pustynie, tereny wodne (oceany i morza) nie nadają się do zamieszkania, a fauna i flora też potrzebuje swojego miejsca do egzystencji. Jak poważna jest sytuacja świadczy fakt, że wiele gatunków flory i fauny jest wpisana do rejestru gatunków ginących. Na szczęście wzrasta na świecie świadomość ekologiczna i są podejmowane przeróżne inicjatywy na rzecz jego ochrony.
Powstają i prężnie działają organizacje o zasięgu międzynarodowym, jak np. Greenpeace, które podejmują wiele akcji na rzecz ochrony środowiska. Stopniowo są wycofywane przeróżne wynalazki, które niewątpliwie są trucicielami środowiska, jak np. żarówki 100 W, zastosowany w lodówkach i dezodorantach freon (ograniczenia w produkcji oraz stopniowe jej wygaszanie).

Abyśmy mieli szansę na efektywną ochronę środowiska, musimy wszyscy na co dzień o nie dbać w ramach swoich możliwości.

Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Artykuły, wpisy gościnne

Jeszcze nie dodano żadnego wpisu - Twój może być pierwszy!

logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka