logo

Modelarstwo Plastikowe, nie takie zwykłe hobby

logo

Modelarstwo plastikowe jest uważane za typowo chłopięce hobby. Sklejanie modeli samolotów wydaje się być zajęciem dla nastolatków, tych którzy mniej chętnie biegają za piłką. Pogląd ten jest prawdziwy, ale w odniesieniu do przeszłości, 20-30 lat temu. Dzisiaj jest to wspaniałe hobby 40-50 letnich mężczyzn z zasobnym portfelem i ustabilizowanym życiem osobistym. Często jest też wielopokoleniowym rodzinnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Łączy pasję seniorów i młodzieży.

Modelarstwo dzisiaj

Co się zmienia wraz z wiekiem modelarza? Chłopcy, ci z dawnych lat, chcieli po prostu mieć fajną zabawkę i zrobić coś samemu. Dzisiaj modelarstwo plastikowe to wyrafinowane zajęcie dla osób z dużą wiedzą i szerokimi zainteresowaniami. Tym co napędza to hobby jest w pierwszej kolejności pasja do historii lub do techniki. Poznawanie szczegółów konstrukcji samolotu lub historii walk, pilotów, dywizjonów z ich oznaczeniami i godłami potrafi wciągnąć kompletnie. I wtedy postawienie na półce starannie wykonanego modelu, z pietyzmem wykonanymi detalami i prawidłowymi oznaczeniami daje ogromną frajdę.
Plastykowy model samolotu
Popularnym wśród pasjonatów określeniem dla tej branży modelarstwa jest modelarstwo redukcyjne – model ma być jak najbardziej podobny do oryginału, tyle że w zredukowanej wielkości.

Modelarstwo – jak zacząć od nowa?

Od dłuższego czasu obserwujemy trend powrotu do hobby po ustabilizowaniu życia rodzinnego i zawodowego, gdzieś po trzydziestce. Podam tu kilka porad, jak skutecznie i bezpiecznie wrócić do hobby. Będziesz wiedzieć, czego potrzebujesz, aby poprawnie wykonać model.

Model samolotu plastikowego

Pierwsza sprawa, samoświadomość. Pomyśl co lubisz w modelarstwie, jakie tematy są ci bliskie. Samoloty z drugiej wojny światowej, może samochody rajdowe, okręty lub czołgi? Zajrzyj na strony modelarskie, jest ich mnóstwo. Znajdziesz tam inspiracje, ale… uwaga głęboki oddech i – nie wszystko od razu. Niech twoim celem najpierw będzie prawidłowe sklejenie modelu. Dla przypomnienia starych umiejętności.

Następnie warto jest udać się do sklepu modelarskiego, najlepiej w najbliższej okolicy, i sprawdzić ofertę i jakość obsługi. Szukaj sklepu z profesjonalnym, umiejącym zarówno porozumieć się z klientem, oraz – bardzo ważne – życzliwie doradzić, sprzedawcą. Alternatywą jest sklep internetowy, pamiętajmy, że takich jest już kilkaset. Niestety większość z nich to biznesy prowadzone po godzinach, z standardowym zestawem produktów sprowadzanych na zamówienie np. za dwa tygodnie. Test sklepu możesz wykonać przy pomocy telefonu komórkowego. Sprawdź rzeczywistą dostępność towaru i to czy sprzedawca potrafi odpowiedzieć na pytania bezradnej sierotki. Jeżeli znajdziesz taki sklep – jesteś w domu. Warto nawet więcej płacić, jeżeli otrzymujemy pomoc i radę.

Niezbędnik modelarza

Wydaje się chyba oczywistym, że do wykonania modelu potrzebujesz specjalistycznych materiałów i narzędzi. Najważniejsze to odpowiedni nożyk i klej. Dodatkowymi są szpachlówki, farby i inne odpowiednie narzędzia i materiały, ale o nich dowiesz się więcej dalej.

Nożyk, najlepiej z wymiennym, długim zwężającym się ostrzem, typu Excell. Do nożyka warto nabyć modelarską matę do cięcia, na której będziesz układał ramki z częściami. Dostępne na rynku maty same „leczą się” po nacięciu nożykiem.

Klej modelarski to przede wszystkim klej do plastiku, z łatwym do rozpoznania zapachem rozpuszczalnika. Taki klej wsiąka w plastik i spawa ze sobą łączone powierzchnie. Kleje cyjanoakrylowe (superglue) też mają zastosowanie, ale ich łączenie nie jest tak łatwe i pewne jak zwykłego kleju do plastiku.

Kleje do plastiku występują w dwóch rodzajach: z pędzelkiem i z igła. Klej z pędzelkiem jest sprzedawany w buteleczkach podobnie do lakierów do paznokci. Klej z igłą ma buteleczkę zakończona igła do strzykawek, przez którą bardzo łatwo jest aplikować małe i duże ilości kleju.

Nożyk i klej do modeli

Materiały wykończeniowe

Tym o co chodzi w modelarstwie jest dla większości hobbystów efekt końcowy, o którym decyduje malowanie. Dla najlepszego efektu warto zaopatrz się i używać szpachlówki, papierów ściernych i wysokiej jakości farb modelarskich.

Co ma szpachlówka do malowania? Amatorzy motoryzacji znają już odpowiedź – przygotowuje gładką powierzchnie malarską. Przecież po pomalowaniu nie wygładzonej powierzchni Twój model będzie wyglądał jak źle wyklepany złom. Dostępne są szpachlówki na osnowie zbliżonej do kleju modelarskiego, te dobrze wgryzają się w plastik. Innym rodzajem są szpachlówki akrylowe, te dają się łatwo wygładzić prze wyschnięciem – przy pomocy zwilżonego palca lub pędzelka. Po nałożeniu szpachlówki i jej wyschnięciu należy model wyszlifować. Uwaga, papier ścierny musi mieć drobną gradacje. Zaczynamy od 400, ale prawdziwą pracę wykonuje się gradacją 800-1200.

Model to nie klocek drewna czy też nie nowy BMW. Kształty ma skomplikowane, a wyszlifowanie otworów wewnątrz może być dużym problemem. Częstym błędem jest tak szybkie szlifowanie, że spłaszczają się te części, które są w oryginale obłe. Polecam modelarskie papiery ścierne Flex-I-File, które mają ciekawe dodatki likwidujące ten problem.

Malowanie – najważniejszy etap budowy modelu

Jak już wspomniałem, malowanie jest najważniejsze i jemu służy przygotowanie powierzchni, czyli szpachlowanie i szlifowanie. Od malowania zależy, czy nasz model będzie zabawka, czy miniaturowa replika rzeczywistego pojazdu.

Dobór farb wymaga podjęcia dwóch decyzji. Pierwsza to odpowiedni kolor, na początku poradź się sprzedawcy. Druga to rodzaj farby. Masz tu dwie lub trzy opcje. Farby na osnowie lakieru emaliowego, takie jak nieśmiertelne Humbrole, oraz Revell, Model Master. Dalej akrylowe, nie śmierdzące i rozpuszczalne nawet wodą – np. Vallejo lub moje ulubione Lifecolor. Ostatnią grupą są, jak je nazywam, „pseudoakryle”. Niby akrylowe, ale nie rozpuścisz ich w wodzie – Tamiya i Gunze.

Ja preferuję farby modelarskie Lifecolor, ponieważ mają dobry wybór kolorów dla techniki wojskowej. Bardzo łatwo maluje się nimi zarówno pędzlem jak i aerografem, nie śmierdzą, mają wygodne i pojemniejsze od konkurencji buteleczki. Wybór kolorów ułatwiają zestawy tematyczne – masz sześć kolorów stosowanych w określonych samolotach lub pojazdach w jednym pudełku z opisem zastosowania.

Czy nadal modelarstwo?

Mam nadzieję, że to wprowadzenie pomogło rozpoznać, na ile modelarstwo plastikowe jest dla Ciebie. Może warto już teraz podając decyzję o powrocie do hobby lub wybrać bierne oglądanie TV?

Wojtek Bułhak

Zdjęcia: Maciek Żywczyk (model) i Fotolia

4 Responses to “Modelarstwo Plastikowe, nie takie zwykłe hobby”

 1. Może nie posiadam tak świetnego sprzętu modelarskiego jak Pan,Panie Wojtku,ale podzielam Pana poglądy. Trzeba posiadać hobby! A najlepiej bawić się figurkami. Mogą być plastikowe, metalowe, żywiczne. Jakiekolwiek bądź. Byle żeby były piękne. A takie figurki Pan posiada w sklepie! Kupiłem niedawno taką właśnie figurkę u Pana, dlatego wiem co mówię. Zrobiłem ją już. Wygląda ładniej niż na pudełku.Kolory munduru są bliższe prawdy historycznej.Za jakiś czas będzie można ją obejrzeć na mojej stronie Modelarze z Gubina. Jerzy Urbanowicz.

 2. Fajnym hobby są figurki historyczne. Różnią się one od typowych samolotów do sklejania tym ,że wymagają więcej zdolności artystycznych niż technicznych. Kolejna ich cechą jest „bardziej ludzki wyraz” a więc i większa trudność wykonania. Figurki są dla ludzi, których bardziej pasjonuje barwa i broń, ludzkie emocje i pasja niż zimna stal czołgów lub samolotów..

 3. umeblowanie rzeszów pisze:

  Dobry sposób myślenia. Może powinieneś się zająć
  analizowaniem biur oraz organizowania ich, czy modyfikowania ich.
  Ergonomia produktów, czy rysowanie sprzętów codziennego porzytku,
  jak AGD, wzornictwo wyrobów nie jest ci obcy i z caą pewnością będzie cie ciekawić

 4. Dobra robota. Myślę, że powinieneś się zainteresować tematami wnętrz oraz aranżowania ich, czy modyfikowania
  ich. Ergonomia przedmiotów, czy opracowywanie sprzętów codziennego porzytku, jak AGD, design wytworów nie jest ci obcy i z caą pewnością będzie cie pasjonować

Trackbacks/Pingbacks

 1. Jak zacząć sklejanie modeli? « Modele do sklejania - [...] Modelarstwo plastikowe, sklejanie modeli,  to hobby dla osób które chcą wyrobić w sobie takie cechy jak cierpliwość, dokładność, umiejętność…

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka