logo

Odpowiedzialna adopcja kota (2)

logo

Odpowiedzialna adopcja oznacza bezpieczną podróż dla kota

Warunkiem adopcji kota jest posiadanie kontenera. Kota przewozimy w specjalnym transporterze, nawet w samochodzie. Kota praktycznie nie da się nauczyć chodzenia na smyczy. Wożenie kota luzem w samochodzie oznacza nie tylko niebezpieczeństwo wypadku gdy np. kot wejdzie pod pedał lub przestraszy się i skoczy na kierownicę. Kot może wyskoczyć przez otwarte drzwi lub okno i zgubić się.
Znalezienie zagubionego kota jest prawie niemożliwe. Pewna pani miała stłuczkę na ul. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie i widziała jak jej persik wyskakuje z samochodu i wbiega na klatkę schodową pobliskiego budynku. Pobiegła tam od razu ale kot zniknął i nigdy się nie odnalazł.
Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest plastikowy kontener zapewniający mocne zamknięcie,  klipsy przy brzegach uniemożliwiające rozchylenie się i wypadnięcie drzwiczek.

Niedobrym rozwiązaniem jest kratka na górze transportera.kot do adopcji w warszawie
Nosidła szmaciane lub wiklinowe wyglądają ładniej w mieszkaniu i są lekkie. Ale są trudne do umycia gdy zestresowany kot nabrudzi w czasie drogi. Są trudne do utrzymania w czystości, szybko się niszczą, mają niepewne zamknięcie. Pamiętam godzinami rozwiązywanie umocowanych sznurkiem drzwiczek wiklinowego kosza, gdy w lecznicy niecierpliwiła się długa kolejka. Albo kurczowe trzymanie szmacianej torby w czasie jazdy samochodem, gdy kot siłą próbował się z niej wydostać.

Przed wyjściem włóż do transportera kocyk, który zapewni kotu ciepło i wchłonie nieczystości w czasie podróży. Przed dłuższą podróżą warto dać kotu ziołowe suplementy uspokajające, jak również nie karmić na 12 godzin wcześniej.

Odpowiedzialna adopcja to plan na wypadek dłuższej nieobecności

adopcja kota w warszawieWakacje, delegacje, szpital. Co robisz wtedy z dzieckiem? Nie zostawiasz go bez opieki! Zwierzak jest członkiem rodziny i planujemy jego pobyt w czasie naszej nieobecności.  Opieki nad kotem w czasie wakacji i twojej nieobecności:

  1. kot zostaje w domu i ktoś zaufany dochodzi aby karmić kota i sprzątać po nim. Jest to najlepsze rozwiązanie gdyż oszczędza kotu stresów. Musisz uczulić tymczasowego opiekuna o środkach bezpieczeństwa dla kota, a szczególnie nie otwierania niezabezpieczonych okien. Jeśli twój tymczasowy opiekun ma własne koty to pewnie wszystko wie. Ale dla osoby niedoświadczonej środki bezpieczeństwa nie są oczywiste i może po prostu o nich nie pomyśleć. Warto zaplanować wzajemną grupę pomocy i opieki nad zwierzętami w czasie wyjazdów.
  2. Hotel dla zwierząt – bardzo dobre rozwiązanie tyle że bardziej kosztowne. Profesjonalne hotele posiadają boksy z wybiegiem, opiekę weterynaryjną. Warto zasięgnąć opinii i wybrać sprawdzony hotel.
  3. Pobyt kota u rodziny lub znajomych – niezwykle ważne jest aby tymczasowy opiekun miał świadomość zachowania środków bezpieczeństwa. Wypadki wyskoczenia kota przez okno w tymczasowym domu są bardzo częste.  Kot jest w nowym, nieznanym miejscu, które go stresuje i może chcieć z niego uciec. Bezwzględni trzeba uczulić tymczasowego opiekuna aby nie otwierał okien i balkonu i nie zostawiał otwartych okien uchylnych (groźba powieszenia się kota).
  4. Kot w  hotelu– Większość hoteli przyjmuje koty i psy. Kot powinien podróżować w jak największym kontenerze z miseczką z wodą. Lepiej nie jechać z kotem w upał aby kota nie przegrzać. Warto  na górze transportera kostki lodu lub zamrożone mięso aby zapewnić kotu chłód w czasie jazdy. Najlepiej na długa podróż zaopatrzyć się w dużą klatkę wystawową, do której można wstawić wodę i kuwetę. Duża klatka jest dobrym rozwiązaniem gdy pozostawiamy kota w hotelu idąc na zwiedzanie lub na plażę.  Klatki wystawowe nie są drogie. Oczywiście ważne jest aby uczulić osoby sprzątające pokój aby nie wypuściły kota.

Nowoczesnym sposobem zabezpieczenia kota przez zagubieniem jest zaczipowanie kota. Kot był zaczipowany i wpisany do bazy danych  ma dużo większe szanse, że zostanie odnaleziony i zwrócony, jeśli zgubi się.

Odpowiedzialna adopcja to planowanie na wypadek powiększenia się rodziny

Ważnym aspektem odpowiedzialnej adopcji jest zapoznanie się z problemem toksoplazmozy. Psychika kobiety zmienia się w czasie ciąży i wszystko inne poza nowonarodzonym dzieckiem przestaje być ważne. Kot nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia. Szczególnie, że kot nie jest nosicielem chorób groźnych dla człowieka. Niestety niektórzy lekarze  rutynowo zlecają pozbycie się kota gdy kobieta spodziewa się dziecka. Będąc osobą odpowiedzialną poczytaj więcej na temat toksoplazmozy i zrób badania  na obecność toksoplazmozy i nie zgadzaj się na pozbycie kota “na wszelki wypadek”. Największe zagrożenie zakażenia się toksoplazmozą jest dotykanie surowego mięsa, ziemi, nieumytych warzyw, a nie obecność kota. Oocysty w odchodach kota uaktywniają się dopiero po 2-5 dniach. Codziennie myta kuweta nie stanowi niebezpieczeństwa.

Odpowiedzialna adopcja to także planowanie budżetu

adopcja kotaUtrzymanie kota  trzeba brać je pod uwagę w rodzinnym budżecie. Adopcja kota oznacza jednorazowy zakup transportera, miseczek, kuwety, drapaka i zabezpieczenie okna. Przewidzenie w budżecie karmy i żwirku jest oczywiste, jednak trzeba także wziąć pod uwagę koszty opieki weterynaryjnej, corocznych szczepień, regularnego odrobaczania i kastracji/sterylizacji.

Jeśli dobrze przemyślimy naszą decyzje adopcji kota i zaplanujemy bezpieczne przygotowanie domu,   zarówno my jak i nasz nowy podopieczny będziemy szczęśliwi przez długie lata.

2 Responses to “Odpowiedzialna adopcja kota (2)”

  1. Anna pisze:

    Ludzie sieją irracjonalną panikę związaną z toksoplazmozą. Szczególnie ci, którzy nienawidzą kotów. Kot dla nich to zło i najlepiej od razu się go pozbyć, jeśli nawet w dalekich planach ma się założenie rodziny. Dobrze, że obalacie te durne mity. Co to za lekarza, który każe pozbyć się zwierzęcia „na wszelki wypadek”? I co – wyrzucić na śmietnik? Uśpić? Podrzucić pod schronisko? O kota należy dbać i go cenić.

  2. MarysiaZ pisze:

    Od jutra zaczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mną? Nie będzie łatwo ale trzeba się wziąć za siebie.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka