logo

Fotografia portretowa

logo

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich zdjęcia nie przypominają tych z pierwszych stron gazet. Najczęściej wykonujemy zdjęcia portretowe, które wbrew pozorom wymagają od fotografa bardzo dużo umiejętności technicznych, a także znajomości sprzętu. Fotografia portretowa wymaga także sporo od sprzętu – podstawą jest jasny i ostry obiektyw oraz możliwość manualnego ustawienia wartości przesłony i czasu.

Co charakteryzuje dobry portret? Wybór sprzętu

Dobry portret to (pomijając szczegóły techniczne, takie jak ostrość czy kolor) fotografia pokazująca głębię osoby fotografowanej. Osoba portretowana nie musi znajdować się w centrum kadru – jednak warto by była jego najważniejszym elementem. Z tego powodu ważne jest rozmyte tło – a tego elementu nie uzyskamy za pomocą obiektywu w aparacie kompaktowym. Lustrzanka z obiektywem o ogniskowej 50mm to sprzęt idealny do portretowania i stosunkowo tani. Co więcej, jego zakup może okazać się dobrą inwestycją, dlatego, że zdjęcia wysokiej jakości dobrze się sprzedają. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego sprzętu, za taki zestaw zapłacimy tyle samo, co za dobry aparat kompaktowy. Zważywszy na zalety lustrzanki, wybór jest prosty.

zdjęcie portretowe

© danielkrol – Fotolia.com

Technika fotografowania

Ustawiamy aparat w trybie priorytetu przesłony – dzięki temu będziemy mogli rozmyć należycie tło. Obiektyw 50mm f/1,8 to najtańsze szkło, jakie można kupić – świetnie radzi sobie z tłem i daje bardzo przyjemny bokeh. Wybór przesłony zależy od jakości obiektywu – jeśli wiesz, że zdjęcia wychodzą ostre na f/2,0 – użyj tej wartości. Tanie obiektywy różnią się między sobą w serii, dlatego porównuj zdjęcia na różnych przesłonach. Jeśli masz szczęście, twoje fotki będą ostre już od „pełnej dziury”. Przy umiarkowanym oświetleniu użyj priorytetu czasu. Ustaw migawkę na 1/50 sekundy – przy obiektywie 50mm da ona pewność, że zdjęcie nie będzie poruszone. Najlepszą, ale i wymagającą najwięcej doświadczenia opcją, jest skorzystanie z ustawień manualnych. Nie zawsze jest jednak czas by dokładnie dopasowywać wszystkie elementy zdjęcia.

Światło jest najważniejsze

Portrety wykonywane na zewnątrz nie lubią ostrego światła. Model mruży oczy, a scena jest zbyt kontrastowa. Cienie można rozjaśnić za pomocą lampy błyskowej. W zasadzie to jedyny sensowny sposób jej wykorzystania – w żadnym wypadku nie powinna służyć do doświetlania zbyt ciemnej sceny. Korzystne jest rozproszone światło padające z boku, ewentualnie można je poprawić za pomocą blendy. Wymaga to pomocy asystenta. Portrety we wnętrzu to trudna sztuka, wymagająca zaprzyjaźnienia się z bardzo jasnym obiektywem, bądź profesjonalnymi lampami błyskowymi.
Robiąc zdjęcia warto stosować format RAW, który daje szanse na uratowanie słabych zdjęć.

Kadr i model

Na temat kadrów w fotografice napisano całe tomy. Warto stosować się do tych prawideł, nie zapominając także o kreatywności. Osoba fotografowana wygląda lepiej, jeśli robiąc zdjęcie, nieco przykucniemy. Jeśli model będzie fotografowany z góry, efekt będzie nieprzyjemny. Model nie powinien stać prosto do obiektywu. W sieci można znaleźć rysunki przedstawiające najciekawsze pozy – taka ściągawka przyda się, gdy skończą się nam pomysły.
Osoba, która będzie fotografowana powinna być rozluźniona – dobry fotograf będzie zabawiał rozmową. Umiejętnosc nawiązania kontaktu z modelem i niewymuszone poczucie humoru przydadzą się także podczas fotografowania grup ludzi, uroczystości itp.Uśmiech to także ważny element zdjęcia. Warto zadbać o gustowny ubiór oraz matujący makijaż, który pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu przy retuszu zdjęć w domu, przed komputerem. Zdjęcie uwydatnia wszystkie niedoskonałości skóry.

3 Responses to “Fotografia portretowa”

  1. Aguś pisze:

    Dobry atrykuł. Sama od niedawna zaczęłam się interesować fotografią i są tutaj wszystkie podstawowe sprawy dotyczące fotografii;) Dobry fotograf z w miarę dobrym aparatem + rozluźniony model= Super zdjęcie.

  2. Bartosz pisze:

    Aktualnie lustrzanki są tak tanie, że coraz więcej osób zabiera się za fotografię. Jednak nikt nie zastąpi fotografa z pasji który uchwyci „to coś”.

  3. Annett pisze:

    Brawo gratulacje dla autora.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka