logo
Przeglądasz kategorię: Komputery, Sprzęt komputerowy

Komputery, Sprzęt komputerowy

Monitor komputerowyKomputer to urządzenie wielofunkcyjne, które od lat robi zawrotną karierę na całym świecie.
Komputery osobiste, inaczej PC (z ang. Personal Computer) przechodziły wiele przeróżnych ewolucji technicznych. Mimo, że jest ich wiele rodzajów, większość z nich ma pewne charakterystyczne elementy wspólne.

  • procesor - układ obliczeniowo-sterujący komputera
  • pamięć RAM - są układy scalone, które przechowują dane i stale komunikują się z procesorem
  • urządzenia wejścia / wyjścia - służą one do kontaktu komputera z otoczeniem; typowymi urządzeniami wejścia są klawiatura czy myszka, a wyjścia - monitor, drukarka, skaner itp.

Komputery osobiste były najpierw konstruowane jako maszyny stacjonarne przeznaczone do pracy (pakiety biurowe) i rozrywki (proste gry typu pasjans itp.). Z czasem, gdy producenci wypuszczali coraz lepszy sprzęt, rozwijały się także programy różnego przeznaczenia.
Dziś można znaleźć oprogramowanie do niemal każdych zadań. Zarówno komercyjne, jak i darmowe. Także możliwości PC pod względem rozrywki coraz bardziej się rozwijają. Pojawiły się komunikatory typu GG, Tlen, Skype itd. Z chwilą pojawienia się napędów CD oraz DVD, można słuchać muzyki w coraz lepszej jakości oraz oglądać filmy.

Z czasem pojawiło się zapotrzebowanie na komputery mobilne. Dziś mamy laptopy, notebooki, netbooki i tablety. Są to różne wersje komputerów mobilnych. Mają różne zastosowania i możliwości techniczne.

Dzięki światowej sieci komputerowej Internet, można wyszukiwać dowolnych informacji, odbierać i przesyłać pocztę e-mail oraz prowadzić całą gamę różnorodnych e-biznesów. Komputery mają zastosowanie niemal wszędzie. W edukacji, medycynie przemyśle, badaniach naukowych itd.

Dziś współczesne komputery można podzielić na następujące grupy:

  • Superkomputery – komputery o potężnej mocy obliczeniowej służące głównie do obliczeń naukowych
  • Komputery gospodarcze – służą m.in. do pracy w gospodarstwach rolnych do zarządzania procesami produkcyjnymi
  • Komputery wbudowane - komputery służące do obsługi automatyki przemysłowej i np. w telefonach komórkowych
  • Konsole – przeznaczone głównie do gier, korzystające z telewizorów, jako monitorów (przykład: PS2 i PS3)
W tej kategorii spodziewamy się artykułów o serwisach związanych z branżą komputerową, sprzedażą komputerów itp.

Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Do czego można wykorzystać tablet?

Do czego można wykorzystać tablet? Tablet to nie tylko zwykły gadżet, jak jeszcze niedawno wielu myślało.  To także użyteczne urządzenie, które sprawia, że zwykła praca stanie się przyjemniejsza. Na domiar tego, tablet może być wykorzystywany jako narzędzie rozrywki i do umilania czasu w ciągu podróży. Jest mnóstwo sposobów zastosowania tabletów, obecnych na polskim rynku. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Nowoczesne...

logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka