logo

Jak powstają plakaty na blachach?

logo

Metalowe reklamy, reklamy blaszane to specyficzny nośnik artystycznych grafik

Metalowa reklama, tin sign , metalowy plakat piwa: BEER IS MY NEW RELIGION

Metalowa reklama, tin sign , metalowy plakat piwa: BEER IS MY NEW RELIGION

Metalowe znaki reklamowe inaczej nazywane tin sign, metal sign, to repliki wielu oryginalnych reklam popularnych w USA na początku XX wieku. Metalowe reklamy w Ameryce były powszechnie znane i używane przez mały, średni i duży Business. Reklamowały niemal każdy możliwy dostępny produkt od znanych napojów gazowanych poprzez kawy, restauracje, zabawki, alkohole, papierosy po maszyny rolnicze i budowlane.

Metalowe reklamy, tin sign obecnie przeżywają swój wielki renesans.

W wielkim stylu powracają do współczesności, stają się stylowym wykończeniem naszych mieszkań, kuchni, salonów, biur prezesów, barów, restauracji czy pubów.

Ich produkcja tylko pozornie jest prosta, ponieważ wymaga skupienia się na kilku ważnych aspektach: trwałości, jakości oraz walorach użytkowych i estetycznych.

Pierwszy etap to wybór odpowiedniej jakości blachy. Ze względu na trwałość, łatwość obróbki, a także cenę materiału, wybór producent

Metalowe plakaty reklamowe, reklamy vintage, tin sign, vintage art!

Metalowe plakaty reklamowe, reklamy vintage, tin sign, vintage art!

ów najczęściej pada na niklową stal szlachetną. Jest to materiał estetyczny, który można jednocześnie stosunkowo łatwo dociąć na żądany wymiar, a który jest odporny na naprężenia. Z arkusza blachy stalowej wycina się przy pomocy prasy kształt odpowiadający projektowi plakatu. Blacha ma grubość kilku milimetrów, ale cięcie pozostawia gładkie krawędzie.

Artysta plastyk przygotowuje wzór plakatu. Może on powstawać na podstawie już znanych wzorów (są przecież plakaty kultowe), a może być zaprojektowany od podstaw. Tu panuje pełna dowolność: dopuszczalne jest przeniesienie na blachę każdego wzoru (oczywiście, jeśli autor oryginału nie wprowadził dodatkowych obostrzeń prawnych). Projekt plakatu przygotowuje się na komputerze, a więc można wykorzystać nie tylko znane dzieła, najpopularniejsze wzory, ale także własne fotografie, a jeśli chcesz, możesz samodzielnie przygotować projekt.

Projekt plakatu (blaszane reklamy, metalowe reklamy, tin sign) przenoszony jest na arkusz blachy za pomocą specjalnej drukarki. W zasadzie działa ona podobnie jak domowe drukarki atramentowe – nanosi barwniki na arkusz blachy. Różnica jest taka, że płynny tusz wsiąka w papier, natomiast w stal oczywiście nie. Dlatego też nadruk wymaga utrwalenia. Czynnikiem, który powoduje utwardzenie barwników i stworzenie z nich cienkiej, ale nieblaknącej powłoki, jest promieniowanie ultrafioletowe. Po utwardzeniu plakat jest całkowicie niewrażliwy na wodę, nie blednie pod wpływem promieni słonecznych, nie da się do zgnieść, jest po prostu niezniszczalny.

Pozostaje do rozwiązania jeszcze jedna kwestia: byłoby dość mocno niepraktycznym rozwiązaniem, gdyby montaż takiego plakatu wymagał wiercenia w ścianach. Można więc teoretycznie montować plakat po prostu przyklejając go za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Problem polega wtedy na tym, że na nierównej ścianie nie da się tego zrobić, a każda taśma, nawet najlepsza, w końcu może się zużyć. Dlatego też plakaty metalowe montuje się na magnes. Zaraz, zaraz – jak to na magnes? Bardzo prosto – niewielki magnes (o wymiarach około 5 na 5 centymetrów, gruby na dwa-trzy milimetry) przykleja się do ściany: tutaj owszem, przydaje się dobra taśma klejąca. Montaż plakatu jest więc dziecinną igraszką: wystarczy po prostu przyłożyć arkusz blachy do magnesu i plakat będzie się trzymał na miejscu. Co prawda można go też bez wysiłku zdjąć, ale to akurat plus: jeśli masz kilka podobnych prac, możesz je rearanżować bez konieczności demontażu. Wszystko zmienia się w pół minuty, a dzięki temu, że plakat metalowy można zdjąć i umyć pod strumieniem bieżącej wody albo przetrzeć mokrą szmatką, utrzymanie ich w czystości jest banalnie proste.

Metalowe plakaty reklamowe, reklamy vintage, tin sign, vintage art!

Metalowe plakaty reklamowe, reklamy vintage, tin sign, vintage art!

Oczywiście niektóre wytwórnie metalowych plakatów decydują się na sygnowanie ich swoim logo. Głównym celem tego zabiegu nie jest, jak można było przypuszczać, chęć reklamy, bo wszak logo zwrócone do ściany w prywatnym mieszkaniu to kiepski nośnik informacji reklamowej, ale chęć podniesienia prestiżu swoich wyrobów. Trzeba jednak przyznać, że i bez tego metalowe plakaty to dość oryginalna forma dekoracji, zwykle niewymagająca już żadnych dodatkowych znakowań, żeby wzbudzać zdrowe i zrozumiałe zainteresowanie wszystkich wokół.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka