logo

Kupno i sprzedaż używanego pojazdu

logo

Większość z nas od czasu o czasu kupuje i sprzedaje samochód. Czas biegnie nieubłaganie, nawet najlepszy pojazd z czasem albo przestaje spełniać nasze wymagania (np. brak klimatyzacji), lub po prostu jego utrzymanie (coraz częstsze i droższe naprawy) przestaje się opłacać.

Kupno samochodu

Sportowe auto i piękna ladyZałóżmy, że stało się: podjęliśmy decyzję o sprzedaży lub kupnie samochodu. W obu przypadkach warto wtedy skorzystać z ogłoszeń motoryzacyjnych online. Jeśli szukasz samochodu, warto przeanalizować jak najwięcej ofert spełniających Twoje wymagania, a następnie umówić się z wybranymi sprzedawcami na oglądanie samochodu i koniecznie jazdę próbną. Pamiętaj, że choć z jednej strony najlepsze oferty najszybciej znikają, a  z drugiej strony przy zakupie pojazdu niewskazany jest zbytni pośpiech wynikający z emocji.

Staraj się podejmować racjonalne decyzje poparte chłodną analizą:

  • po pierwsze, sprawdź legalność sprzedawanego pojazdu,
  • po drugie, zweryfikuj jego stan techniczny.

Sprzedający chętnie uwypuklają plusy sprzedawanego pojazdu, ale niestety równie chętnie przemilczają usterki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Każda wykryta przed zakupem usterka to bardzo dobry powód do negocjacji cenowych. Bo przecież nikt z nas nie lubi przepłacać ani czuć się po transakcji wykiwanym (bo przecież jak bujać to my a nie nas 😉 ).

Jeśli nie masz odpowiedniej ilości gotówki, a Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu samochodowego. Oferta na rynku kredytów jest bardzo bogata, a banki kredytują również zakupy samochodów używanych. Oczywiście zakup pojazdu na kredyt wiąże się z pewnymi ograniczeniami: nie możesz go sprzedać bez zgody banku, musisz zakupić ubezpieczenie AC i ustanowić cesję na rzecz banku itd. Jeśli potrzebujesz samochodu, to te dodatkowe formalności i ograniczenia prawdopodobnie Cię nie odstraszą.

Sprzedaż samochodu

Jeżeli mamy do sprzedania samochód, również warto skorzystać z serwisów ogłoszeniowych online. W Polsce ta forma szukania nabywców na samochód zrobiła oszałamiającą karierę. Nabywcy nie muszą iść do kiosku i wydawać na gazetę. Ponadto w serwisie ogłoszeniowym sprzedawcy mogą zamieścić wszelkie potrzebne dane na temat samochodu, na co nie ma miejsca w anonsie „gazetowym”. Zamieszczenie ogłoszenia w najbardziej popularnych serwsiach ogłoszeniowych sporo kosztuje, a ponadto Twoje ogłoszenie utonie wśród tysięcy konkurencyjnych ofert. Nawet jeśli zdecydujesz się na drogie ogłoszenie, warto dodać swoją ofertę również do mniej obleganych serwisów, gdzie Twoje ogłoszenie będzie po prostu lepiej widoczne i będzie konkurować z mniejszą ilością sprzedających.

Ubezpieczenia samochodu

Kolejna istotna sprawa to ubezpieczenie samochodowe. Jeśli sprzedałeś pojazd, powinieneś poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Gdy kupiłeś używany pojazd, musisz podjąć decyzję czy pozostajesz przy ubezpieczeniu zbywcy, czy z niego rezygnujesz, aby kupić polisę OC w innym towarzystwie. Musisz również zarejestrować na siebie zakupiony pojazd. Pamiętaj, że niczego nie załatwisz w Wydziale Komunikacji, jeśli nie pokażesz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Dlatego dopilnuj, aby zbywca przekazał Ci potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia. Jeśli zdarzy się, że kupiłeś pojazd bez OC, pamiętaj, że na Tobie spoczywa obowiązek jak najszybszego zakupu polisy obowiązkowej. W przeciwnym razie narażasz się na kary za brak OC. Pamiętaj, że  jeśli kupujesz samo OC, to liczy się tylko cena. Każde bowiem takie ubezpieczenie jest identyczne, niezależnie gdzie i za ile zostało kupione. Inaczej sprawa ma się z pozostałymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, typu AC, Assistance itd. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych liczy się już nie tylko cena, ale i zakres ochrony.

Czy kupujesz czy sprzedajesz samochód, warto się do tego nieco przyłożyć i przeprowadzić wszystko jak należy od początku (wybór pojazdu i podpisanie umowy) do końca (rejestracja i ubezpieczenie pojazdu). Wszystko po to, aby nic nie zakłócało Twojej radości z zakupionego samochodu.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka