logo
Przeglądasz kategorię: Odzież i Moda

Odzież i Moda

Modna kobieta w białej czapceOdzież to bardzo ważny element życia ludzkiego. Przez wieki odzież zmieniała się w bardzo różnorodny sposób. Z pewnością zależy ona od klimatu, kultury i obyczajowości. Na ogół od zawsze moda męska i damska różniła się kolorystyką i fasonem. Wynikało to zarówno ze względów praktycznych, jak i psychologicznych.

Ubraniem można by często "nazwać" zarówno wizytówkę wielu ludzi (pokaż mi, jak się ubierasz, a powiem ci, kim jesteś), jak i swego rodzaju "pawimi piórkami". Kobiety, które zawsze lubiły się podobać, traktowały od wieków ubranie, jak element "zdobienia" swego ciała. W dawnych wiekach ciała ludzkie były bardzo osłonięte, co spowodowane było względami kulturalno-obyczajowym.

W czasach Oświecenia zaczęło się to powoli zmieniać, ze względu na większą swobodę życia w porównaniu do średniowiecza. Zaczęły się pojawiać większe dekolty u pań i cieńsze, swobodniejsze fasony u panów. Pojawiły się później modne koronki i gorsety, które miały podkreślać talię u kobiet. Nadal obowiązywały bardzo długie suknie. Krótsze fasony typu midi czy mini pojawiły się dopiero w XX w. Ważnym elementem mody były fryzury oraz przeróżne pachnidła. Oczywiście ubrania były też znakiem przynależności do klasy społecznej. Na drogie i wytworne ubranie mogła pozwolić sobie tylko szlachta i możni. Już od średniowiecza takie materiały, jak np. tiul, aksamit itp. były drogie i ekskluzywne. Były one źródłem ogromnych dochodów dla handlującymi nimi kupców. Pewne materiały były długo w Europie niedostępne i dopiero po wielkich odkryciach i zdobyczach kolonialnych zaczęły się pojawiać na starym kontynencie.

W wieku XIX pojawiły się domy mody oraz modelki. Z czasem - wraz z rozwojem mody - stawały się one źródłem pokaźnych dochodów dla firm produkujących ubrania, dyktatorów mody i modelek. Zawód modelki jest jednym z najbardziej wymarzonych przez młode dziewczęta. Od wielu lat takie miasta, jak np. Paryż, Rzym czy Londyn są światowymi liderami w przemyśle odzieżowym oraz trendach mody.

Z pewnością ważną rolę w popularyzacji światowych trendów mody odgrywają telewizja czy periodyki piszące o modzie. Dyktatorzy mody i modelki są sławami na miarę światową. Pojawiają się coraz to nowe projekty w modzie. Co roku są lansowane inne fasony i kolory. Ważne, by były dobrze dobrane do indywidualnego użytkownika.

W tej kategorii Sukceseo oczekujemy serwisów związanych z odzieżą i modą, ale nie tylko sklepów internetowych - także blogów, portali, forów, serwisów prowadzonych przez pasjonatki i pasjonatów.

Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Artykuły, wpisy gościnne

Jeszcze nie dodano żadnego wpisu - Twój może być pierwszy!

logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka