logo
Przeglądasz kategorię: Psychologia, uzależnienia, stres

Psychologia, uzależnienia, stres

Przerażona twarzPsychologia to moim zdaniem jedna z najważniejszych nauk. Zajmuje się ona badaniem psychiki i zachowaniem człowieka. Jest też pewna gałąź psychologii, która jest dla mnie szczególnie frapująca. Bada ona wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie, jak interakcje z otoczeniem. Wszak jak napisał Thomas Merton "człowiek nie jest samotną wyspą", a więc potrzebuje innych ludzi. Co za tym idzie, ważna jest umiejętność rozumienia osobowości zachowań i motywacji innych ludzi. Zarówno w związkach, jak i w sprawach służbowo - biznesowych.

Takie zdolności, jak: empatia, asertywność, pewność siebie, umiejętność współpracy z ludźmi, są po prostu bezcenne. Zarówno dla nas samych, jak i dla dobrego funkcjonowania w społeczeństwie.
Są ludzie, którzy mają te umiejętności w dużej mierze naturalnie wykształcone, ale wielu może się ich po prostu nauczyć. Inną niezwykle ważną sprawą, jaką zajmuje się psychologia, są EMOCJE. Są one wytworem naszych myśli, które potem odzwierciedlane są reakcjami w naszym ciele. Jeśli te emocje trwają dłużej, często zamieniają się w nawyki, a te z kolei tworzą nasze zachowania. Pytanie, czy w takim razie znajomość naszych emocji jest ważna, wydaje się czysto retoryczne.

Oczywiście psychologia jako nauka ciągle się rozwija i ma jeszcze wiele pytań przed sobą, na które szuka odpowiedzi. Psychologia czerpie pewne inspiracje z dziedzin pokrewnych, takich jak: socjologia, filozofia, antropologia, biologia. Jest ona nauką społeczną i humanistyczną. Wiedza z psychologii jest bardzo cenna zarówno w sprawach prywatnych, jak i zawodowych. Mając wiedzę z zakresu powstawania emocji oraz ich kierowania, można dużo efektywniej wpływać na swoje życie. Dokonywać właściwych wyborów, podejmować odpowiednie decyzje oraz przewidywać zachowania ludzi. Mając tylko stosunkowo niewielką wiedzę i umiejętności wprowadzania jej w życie, ma się znaczny wpływ na swoje życie zawodowe i rodzinne. Można za pomocą tej wiedzy łagodzić konflikty, rozładowywać złe emocje oraz rozumieć zachowania ludzi.

Wiedza z zakresu relacji międzyludzkich powoduje trwalsze i szczęśliwsze związki oraz w przypadku konfliktów - umiejętność ich rozwiązywania. O ważności umiejętności postępowania z ludzi najdobitniej wyraził się J. D. Rockefeller (cytat): "Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym, jak cukier czy kawa. I zapłacę za tę umiejętność więcej, niż za jakąkolwiek inną pod słońcem."

Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Oswoić lęk

Oswoić lęk Osoby zmagające się z  nerwicą lękową cierpią z powodu wielu ograniczeń oraz licznych ataków paniki i objawów somatycznych. Próbują się ratować poprzez unikanie stresowych sytuacji, robią to co podpowiada im panika: „uciekaj”, „wróć do domu, bo tam jest bezpiecznie” „nie idź tam”… Takie osoby często nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo sobie szkodzą poprzez takie...

DSMaster – pomoc psychologiczna, coaching, mentoring, doradztwo.

DSMaster – pomoc psychologiczna, coaching, mentoring, doradztwo. Pomoc psychologiczna receptą na długie, zdrowe i bogate życie Dobrej jakości pomoc psychologiczna chociaż wydaje się, że niezbędna nadal dziś jest bardzo trudno dostępna. Dziś chyba najbardziej potrzeba profesjonalizmu i dawania klientom efektów. Świat biegnie do przodu i tak naprawdę nikt nie ma ani czasu ani ochoty chodzić dwa lata na psychoterapię. Dziś każdy chce szybkich efektów....

Zrozumieć stres – czyli po co istnieje stres?

Zrozumieć stres – czyli po co istnieje stres? Czy wyobrażacie sobie życie kompletnie bez bodźców ? Brrrrr. Jasne można by umrzeć z nudów. Ale jest drugi biegun tej sytuacji, czyli nadmiar bodźców. Mam przyjaciela, który wiecznie się spieszy i jest wiecznie zabiegany, niewyspany i… no właśnie: zestresowany. A do tego albo sam wychyla się z podejmowaniem nowych wyzwań, bo chce komuś sam pomóc, albo podejmuje się nowych zadań,...

logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka