logo

Szlaki i trasy rowerowe na Pomorzu

logo

Szlaki rowerowe - piktogramTurystyka rowerowa to już nie tylko moda i akcja promująca zdrowie ale przede wszystkim dla wielu osób sposób na spędzanie wakacji.

Coraz więcej widać jak turyści całymi rodzinami załadowani ekwipunkiem przemierzają setki kilometrów na rowerach w poszukiwaniu przygód i z chęcią zobaczenia czegoś nowego. Sprzyja temu coraz lepsza infrastruktura oraz ścieżki i wytyczone szlaki rowerowe.

Infrastruktura rowerowa tym lepiej się rozwija im bardziej atrakcyjny jest region. Widać to doskonale na przykładzie polskiego wybrzeża Bałtyku gdzie trasy i szlaki rowerowe widoczne są na każdym kroku i tworzą niemal sieć, którą można lub prawie można przejechać ze wschodu na zachód całe Pomorze, fundując sobie w ten sposób niezapomniane i niezwykle atrakcyjne wczasy nad morzem nie stacjonarne ale w pełni aktywne.

Dla początkujących na pewno nie można polecić przejechania całego Pomorza, ale warto podzielić sobie je na etapy i jednego roku pokonać jeden a następnego kolejny. Na początek warto wziąć pod uwagę wspaniale oznakowane Pomorze Zachodnie jako to ciekawsze pod względem ukształtowania terenu i liczby atrakcji turystycznych. To idealne miejsce dla cyklistów jeśli chodzi o trasy rowerowe nad morzem. Zacząć można na przykład w Kołobrzegu pod twierdzą i latarnią morską w dzielnicy portowej a dalej przemierzać Pomorze na zachód odwiedzając kolejno:

  • Mrzeżyno
  • Pogorzelicę
  • Niechorze
  • Pobierowo
  • Dziwnów
  • Międzyzdroje
  • Świnoujście – tutaj etap się kończy i zaczyna kolejna trasa tym razem przez pomorze niemieckie.

Ciekawsze kurorty w których warto się zatrzymać na nieco dłużej to:

Niechorze – ośrodek miejscowość wczasowo-rekreacyjne usytuowana na zachodnim Pomorzu. Graniczy z Pogorzelicą i Rewalem. Niechorze to niezwykle urokliwa miejscowość. Mamy tutaj swego rodzaju połączenie ciszy w zachodniej części miejscowości z skomercjalizowanym restauracyjno-kafejkowym ośrodkiem po wschodniej jego części. Nadmorskie wzgórze, na którym zbudowana jest wspaniała latarnia morska tworzy specyficzny wysoki brzeg, z którego rozciągają się zapierające dech widoki na dużą, piaszczysta plażę. Wzgórze to pokryte jest domkami i budynkami kolorowo pomalowanymi z wąskimi uliczkami w styku śródziemnomorskim, co stwarza niezapomniane wrażenie.

Dziwnów usytuowany jest w zachodniej części polskiego wybrzeża pomiędzy Międzywodziem a Dziwnówkiem. Dziwnów to idealne miejsce na rodzinne wczasy nad morzem.  Ujście rzeki Dziwny, bliskie sąsiedztwo z wyspą Wolin a także nieodległe kurorty takie jak Pobierowo, Rewal, Trzęsacz czy Niechorze powodują, że jest to wyśmienita lokalizacja na wymarzone wakacje nad polskim morzem zapewniająca dobre warunki do czynnego wypoczynku.

Międzyzdroje większości urlopowiczów kojarzą się z Aleją Gwiazd czyli promenadą z odciskami rąk popularnych ludzi estrady i sportu, liderów zespołów rockowych i wytwórców filmowych.  W Alei Gwiazd urządzany jest w lipcu legendarny Festiwal Gwiazd na który przybywają osoby pojawiające się na czołowych stronach i okładkach gazet. Na tym jednakże nie kończą się atrakcje turystyczne Międzyzdrojów.  Międzyzdroje położone jest między wysokim wybrzeżem klifowym scalonym w naturalny sposób z szeroką piaszczystą plażą i częścią lasów przynależących do Parku Wolińskiego. Międzyzdroje to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych zachodniego pobrzeża Bałtyku. Międzyzdroje co roku odwiedzane jest przez rzesze wczasowiczów i turystów polskich jak i zagranicznych.

Piaszczysta plaża w Świnoujściu - najszersza w kraju

Świnoujście to jedno z najsłynniejszych polskich miast nadmorskich – uzdrowisk a zarazem ważny port międzynarodowy z którego non stop odpływają statki i promy pasażerskie do Skandynawii i nie tylko. Świnoujście to raj dla miłośników militariów. Zwiedzać można fantastycznie zachowane fortyfikacje pruskie czyli Fort Anioła, Gerharda i Fort Zachodni.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka