logo
Przeglądasz kategorię: Zdrowie

Zdrowie człowieka

Tabletki a zdrowie człowiekaZdrowie, czyli sprawne funkcjonowanie organizmu w sferze zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Wartość z pewnością bezcenna, bez której nie sposób mówić o pełnej radości życia. W dzisiejszych czasach chyba szczególnie cenna ze względu na liczne jego zagrożenia.

Wszyscy wiemy, jakie jest tempo życia w wielu krajach świata (sprzyjające stresowi), często nadmiar obowiązków, niezdrowy styl życia (brak ruchu, zła dieta itd.) oraz dewastacja środowiska - to wszystko czynniki poważnie zagrażające naszemu zdrowiu.

Mimo wielu akcji uświadamiających o zagrożeniach zdrowia i promujących zdrowy styl życia, wzrasta liczba zachorowań na przeróżne schorzenia. Cywilizacja skutecznie "produkuje" takie schorzenia, jak: zawały serca, nadciśnienie, nowotwory, bezsenność, nerwice i wiele innych. Co prawda medycyna robi ogromne postępy zarówno w diagnostyce, jak leczeniu wielu chorób, to czynniki chorobotwórcze, które opisałem wyżej, powodują wyższą zachorowalność wśród dzieci i młodzieży.

Bardzo ważną rolę w ochronie zdrowia odgrywają badania okresowe, które niejednokrotnie umożliwiły wykrycie wielu groźnych schorzeń i ich skuteczne leczenie. W profilaktyce zdrowotnej najważniejsze są: zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu (gimnastyka i bieganie) oraz dbałość o psychikę przez unikanie sytuacji stresowych. Niestety w priorytetach wielu ludzi zdrowie jest na pierwszym miejscu tylko teoretycznie. Mimo deklaracji o jego ważności, trudno im znaleźć czas i fundusze na jego pielęgnację. Na szczęście dzięki wielu akcjom uświadamiającym oraz promocyjnym w wielu krajach zauważa się wzrost przynajmniej pewnych elementów zdrowego stylu życia, jak: jogging, ćwiczenia w fitness, siłownie, nieco lepsze odżywianie np. przez spożywanie większej ilości warzyw i owoców.

Jest to niezwykle ważne, by na co dzień robić wszystko, co można, by aktywnie chronić zdrowie swoje i swoich bliskich. Bardzo pozytywną rzeczą jest też nawrót do naturalnych sposobów leczenia i korzystania m.in. z ziół i suplementów diety zamiast chemicznych leków. Oczywiście leki syntetyczne też są czasami konieczne w leczeniu wielu schorzeń, lecz powinny być używane bardzo oszczędnie i tylko w razie konieczności.
Inny ważny czynnik w profilaktyce zdrowia, to unikanie stresu, co można osiągnąć jedynie przez właściwe priorytety oraz kształtowanie pozytywnych nawyków w życiu.

Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Zamieszanie wokół Jogi

Zamieszanie wokół Jogi Joga stała się popularna, ba nawet modna, i jak to zwykle bywa w takim przypadku, narosło wokół niej wiele niejasności. Coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw jogi, aby stracić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Na forach internetowych czy na blogach spotyka się  spory na temat tego, który rodzaj jogi jest bardziej „fizyczny” i czym rożni się hatha joga od asztangi...

Trycholog – na ratunek włosom

Trycholog – na ratunek włosom Coraz częściej słyszymy o trychologii Czym ona jest i czym się zajmuje? Jeżeli wypadają Ci włosy lub masz z nimi inny problem, ten temat jest właśnie dla Ciebie. Trychologia jest dziedziną nauk medycznych zajmującą się schorzeniami skóry głowy i włosów, ich rozpoznawaniem i leczeniem. W dzisiejszych czasach większość ludzi boryka się z problemami skóry głowy i włosów. Zwłaszcza...

logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka