logo

Odpowiedzialna adopcja kota (1)

logo

Większość ludzi lubi koty jako mruczące, puchate stworzonka, które kochamy, głaszczemy, przytulamy. Osoby, które mają koty do adopcji w Warszawie, starają się znaleźć dla uratowanych przez siebie kotów stabilne, spokojne miejsce w rodzinie, gdzie kot będzie członkiem rodziny a nie zabawką, zachcianką, przytulanką. Kot  jest czującą istota, która myśli w inny sposób niż my ale czuje i chce być szczęśliwy.

Dlatego ważne jest aby decyzję o adopcji zwierzaka  podejmować odpowiedzialnie tak aby wszyscy byli wygrani i zadowoleni, zarówno kot do adopcji jak i my.

Aby adopcja kota okazało się korzystna dla wszystkich  należy wziąć pod uwagę ważne sprawy, o których nie każdy myśli zastanawiając się nad adopcją kota:

1. kot żyje do 20 lat – przeciętnie koty żyją kilkanaście lat, ale zadbane koty mogą dożyć nawet 20

2. odpowiedzialna adopcja polega na takim przystosowaniu mieszkania aby zapewnić kotu bezpieczeństwo

3. bezpieczny transport dla kota

4. planowanie opieki nad kotem w czasie dłuższej nieobecności – wyjazd, szpital

5. plan na wypadek zmian rodzinnych – ciąża, urodzenie dziecka, wprowadzenie kogoś z rodziny

6. uwzględnienie karmy, żwirku i opieki lekarskiej naszego kota w budżecie rodzinnym

Odpowiedzialna adopcja   kota  na wiele lat

fundacja opieki nad zwierze™tamiAdoptując kota, czasami bo chcemy sprawić przyjemność dziecku, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest to decyzja na kilkanaście lat. Kot żyje przeciętnie ok. 15 lat, a przy dobrych warunkach powinien dożyć do 18-20 lat. Niestety koty żyjące na ulicy dożywają ok. 4 lat z powodu złych warunków, niedożywienia i chorób ale nie jest to naturalna długość zycia tego gatunku zwierząt.

Odpowiedzialna adopcja kota oznacza, że planujemy nasze życie z nim na wiele lat, nie zaś bierzemy zabawkę, którą można porzucić gdy się znudzi. Musimy miec plan awaryjny na wypadek zmian w życiu – wyjazd, szpital, emigracja. Kot potrzebuje stabilizacji bez zagrożenia, że straci dach nad głową, gdy zmieni się nasza sytuacja życiowa. Nie jest prawdą pokutujący powszechnie mit, że “kot sobie poradzi”. Nie poradzi sobie. Nie poradzi sobie 10-letni kot wyrzucony na ulicę, gdzie nigdy nie był i nie wie jak zdobywać pożywienie.

Dlatego adoptując kota zastanów sie, czy możesz mu zapewnić bezpieczny dom na kilkanaście lat jego życia.

Długie i szczęśliwe życie zapewni kotu nie tylko stabilna rodzina ale także opieka lekarska,   systematyczne szczepienia,   sterylizacja/kastracja.

Jeśli jesteś w stanie zaplanować swoje życie na krótki okres czasu zdecyduj się na pluszowego misia.

Odpowiedzialna adopcja odznacza bezpieczne przystosowanie domu

bezpieczeństwo kota w mieszkaniuDla kota nie ma ograniczeń, wejdzie wszędzie. Kot jest ciekawski,  nie ma ani klaustrofobii ani lęku wysokości, do tego brak obojczyków pozwala mu skakać na duża wysokość. Bezpieczeństwo kota zapewni parę niezbędnych zmian w mieszkaniu:

  • zabezpieczenie okna siatką pozwoli ci uniknąć denerwowania się i ciągłego sprawdzania gdzie jest kot. Wbrew powszechnym mitom kot nie spada na 4 łapy bez szwanku. Dochodzi do złamań kości u kota – złamania łap, żuchwy, zębów, podniebienia. Przykładem może być kot Rudolf znaleziony z licznymi złamaniami szczeki lub kot Kubuś z dziurą w podniebieniu, która wywołała liczne infekcje i utratę oka u kota. Wystarczy zabezpieczyć tylko 1 okno, które się stale otwiera
  • zabezpieczenie mieszkania dla kota – pochowanie kabli, bezpieczne zamykanie kanap, usunięcie trujących roślin doniczkowych
  • bezpieczeństwo kota w kuchni – kuchenka gazowa, elektryczna powinny być poza zasięgiem kota. Dobrym rozwiązaniem jest kuchenka indukcyjna, która szybko stygnie.
  • bezpieczeństwo kota w łazience – zamknięty sedes, zamknięta pralka – może się zdarzyć, że kot śpi  w brudnych rzeczach w pralce, dlatego przed włączeniem pralki sprawdzaj.

Odpowiedzialna adopcja to także zadowolenie twoje i twojej rodziny. Częstą bolączką jest sierść kota na ubraniach. Dlatego warto systematycznie dbać o sierść kota, szczególnie  kotów długowłosych. Pomyśl o chwili relaksu z kotem na kolanach, który mruczy w czasie szczotkowania. Jeśli twój kot jeszcze tego nie lub trzeba go powoli  przyzwyczaić.

Połóż grzebień tam gdzie kot lubi leżeć. Potem zacznij od delikatnego czesania odwrotną stroną grzebienia, drapiąc kota ręka. Gdy kot polubi takie pieszczoty, zacznij go systematycznie czesać. Starania te zaowocują brakiem sierści w mieszkaniu i także zmniejszeniem się alergenów. Koty długowłose trzeba czesać a nie kąpać. Systematycznie czesząc kota długowłosego oszczędzasz pieniądze, gdyż kołtuny będzie musiał usunąć koci fryzjer lub lekarz weterynarii.

Napisz Twój komentarz do artykułu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo
Artykuły gościnne | właściciel: Paweł Krzyworączka